Održan 22. naučno stručni sastanak pedijatara regiona sjeveroistočne BiH

posted in: Sample Data-Articles | 0

22. naučno stručni sastanak pedijatara regiona sjeveroistočne BiH održan je u subotu, 31.oktobra 2015.godine, u Kongresnoj sali hotela „Tuzla“ u Tuzli. Organizatori skupa bili su časopis Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, „PEDIJATRIJA DANAS“, Klinika za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, Ljekarska komora Tuzlanskog kantona i Udruženje pedijatara u Bosni i Hercegovini. Predavanja su obuhvatila različite aktuelne teme iz oblasti pedijatrije, a predavači su bili eminentni stručnjaci iz Zagreba, Beograda i Tuzle.
Prvo predavanje na temu „Temeljni postupci oživljavanja djece“ izlagao je Prim. Milivoj Novak sa Klinika za pedijatriju KBC Zagreb. „Svake godine u svijetu umiru milioni djece zbog razloga koji bi se mogli prevenirati i liječiti. Kardiopulmonalna reanimacija predstavlja slijed postupaka kojima se pokušava uspostaviti ponovna funkcija pluća i srca, spriječiti daljnja oštećenja drugih organa, posebno mozga” istakao je Prim.dr. Milivoj Novak.

Na temu „Povišeni arterijski tlak u djece školske dobi“ govorila je dr. Vera Musil iz Zagreba. Povišeni arterijski tlak u djetinjstvu se definira prema centilnoj distribuciji izmjerenoga arterijskog tlaka u zdrave djece u određenoj populaciji prema: dobi, spolu i tjelesnoj visini. Prema riječima dr. Vere Musil čimbenici rizika povezani s povišenim arterijskim tlakom u djece su: pozitivnu obiteljsku anamnezu za kardiovaskularne rizike, niska porođajna masa, prehrambene navike, socioekonomska i demografska obilježja, pijenje alkohola i pušenje duhana, kao i tjelesna neaktivnost.
„Apendicitis: Uzroci, simptomi, tretman i oporavak“ je tema o kojoj je govorio doc.dr.med.sc. Nešad Hotić. Oko 32% pacijenata oboljelih od akutnog apendicitisa je mlađe od 18 godina, a najčešće oboljevaju djeca između 11 i 13 godine života. Akutni apendicitis se rijetko javlja u novorođenačkoj i dojenačkoj dobi. Abdominalna bol je vodeći simptom kod akutnog apendicitisa i praćena je mučninom ili povremenim povraćanjem.  Kod djece postavljanje dijagnoze je otežano jer nisu u mogućnosti da daju tačne podatke o toku bolesti, mnogo je brža progresija bolesti i ruptura crvuljka. Djeca ispod 5 godina imaju stopu negativne apendektomije od  25%, a perforacije crvuljka i 45%. Operativni tretman akutnog apendicitisa se može izvesti na dva načina i to laparoskopski i otvorenom metodom. “I pored pažljivo praćenog kliničkog toka, detaljnog pregleda i uobičajenih laboratorijskih pretraga nerijetko nije moguće jasno prepoznati ranu akutnu upalu crvuljka. Od značajne pomoći u razlikovanju ovih stanja može biti ultrazvučni pregled ili CT, određivanje nivoa medijatora inflamacije u perifernoj krvi može dati odgovor na ovo pitanje. Isti parametri bi mogli biti od dragocjene pomoći pri odluci o hitnom i neodložnom operativnom zahvatu flegmonozno upaljenog ili perforiranog crvuljka” rekao je doc.dr.med.sc. Nešad Hotić.
Prof. dr. Mevludin Hasanović sa Klinika za Psihijatriju UKC Tuzla izložio je predavanje na temu „Poremećaji ponašanja adolescenata i upotreba alkohola, lijekova i droge“. Adolescencija ili mladenaštvo je burno razdoblje života u kojem dolazi do brojnih fizičkih, emocionalnih, kognitivnih i socijalnih promjena. Identitet ličnosti mogli bismo definisati kao osjećanje unutrašnjeg jedinstva i cjelovitosti, osoba je zadovoljna sobom, svojim osjećanjima, svojim radom, sigurna je i istrajna u svojim opredjeljenjima i saznanjima kuda u životu treba stremiti da bi se postao čovjek za sebe. U adolescenciji, proces socijalizacije se zasniva na ravnoteži između individuacije i formiranja vlastitog identiteta s jedne strane, i integracije u društvo s druge strane. Problemi sa psihoaktivnim supstancama i/ili nasilničko ponašanje mogu imati korijenje u nemogućnosti adolescenta da ispuni zahtjeve koji se pred njega postavljaju u procesu socijalizacije. Prema riječima prof. dr. Mevludin Hasanović „na Klinici za psihijatriji u Tuzli od 27.07.2009. godine do danas uspješno smo uveli 263 heroinska ovisnika/ca sa našeg kantona, iz drugih kantona, iz Brčko Distrikta, iz RS-a i iz Republike Srbije, od toga je 16 osoba ženskog spola, na terapuju Suboxonom. Studenti koji su zbog opijata poremetili studiranje, vraćaju se sa Suboxone-om uspješnom studiranju, koji „bistri pamet“ kako kažu liječeni ovisnici. U našem uzorku dva ovisnika koji nisu ni upisali studije, kada su ušli u terapiju Suboxone-om upisali su fakultet i počeli studirati na sopstvenu radost i radost njihovih najbližih osoba.“
O poromećaju rasta govorila je doc.dr.Alma Toromanović. Normalan rast je jedan od najpouzdanijih pokazatelja dobrog zdravstvenog stanja djeteta, adekvatne ishrane i povoljnog psihosocijalnog okruženja. Praćenje rasta djece mora postati jedan od glavnih zadataka preventivnih programa primarne pedijatrijske zaštite. Uočavanje abnormalnosti u rastu vodi ka otkrivanju uzroka i stvaranju mogućnosti za blagovremenu primjenu adekvatnog liječenja.
Posljednja tema 22. naučno stručni sastanak pedijatara regiona sjeveroistočne BiH bila je „Glavobolje – Običan simptom ili razlog za uzbunu“ prim. Mustafić Nevzete sa Klinike za dječije bolesti UKC Tuzla. Problem glavobolje je još uvijek malo poznat u pogledu patološke fiziologije etiologije i terapije te predstavlja konstantan izazov ljekarima. Dijagnoza glavobolje podrazumjeva: anamnestičke podatke, fizikalni i neurolološki pregled, dopunski konsultativni pregledi, rendgenska snimanja, elektroencefalografija, neuradiološka snimanja CT/MR, funkcionalne pretrage.
Cilj ovakvih susreta je okupiti pedijatre iz regiona kako bismo međusobno razmjenili znanja i iskustva stečena u radu sa djecom i adolescentima, rekao je akademik prof.dr. Husref Tahirović, urednik časopisa Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla ,,Pedijatrija danas“ i pozvao prisutne na 23. naučno stručni sastanak pedijatara regiona sjeveroistočne BiH, koji će se održati u zadnjoj suboti mjeseca marta 2016.godine.