DJELATNOST KLINIKE:

Na Klinici za plućne bolesti  vrši se dijagnostika i liječenje plućnih bolesti, tumora respiratornog trakta, izvode se bronhoskopije, kao i kompletna pulmološka i alergološka obrada bolesnika. Liječe se bolesnici sa malignim oboljenjima respiratornog sistema ili sa posljedicama i komplikacijama tih oboljenja. U okviru pristupa liječenja tumora respiratornog trakta aplicira se citostatska terapija i primjenjuje najsavremeniji protokoli hemioterapije, koji su usklađeni sa međunarodnim preporukama i nacionalnim vodičima. Nakon pripreme i aplikacije premedikacije, bolesnici venskim putem primaju hemioterapiju prema smjernicama za određeni tip karcinoma od kojeg boluju. Primanje lijeka traje nekoliko sati.

POREMEĆAJ DISANJA U SNU- sleep apnea
Nabavkom aparata polisomnograf-a  na Klinici za plućne bolesti  od avgusta 2011. godine u primjeni je metoda pomoću koje je moguće dijagnostikovati vrste poremećaja disanja u snu. Polisomnografija je  neinvazivna metoda mjerenja vitalnih parametara tokom spavanja (EEG, EOG, EMG, EKG, pulsna oksimetrija, intenzitet disanja, pokreti zida grudnog koša i trbuha, pokreti nogu i još niz dodatnih specijalnih mjerenja). Mjerenje se sprovodi preko elektroda i specijalnih senzora i uobičajeno se izvodi noću, kada se prati fiziološki tok spavanja, mada se može snimati svako spavanje, uključujući i kratke dremeže tokom dana, koji mogu ukazivati na neke neurološke bolesti ili na loš kvalitet noćnog spavanja. Od 83 definisana poremećaja sna, najčešći je “sleep apnea”. Sleep apnea je  primarni faktor rizika za nastanak niza kardiovaskularnih, cerebrovaskularnih, plućnih i dr. bolesti, ali ukoliko se na vrijeme uspostavi tačna dijagnoza, apneu je moguće uspješno liječiti.
Klinika za plućne bolesti posjeduje opremljenu apoteku preko koje se vrši nabavka antituberkulotika na području Tuzlanskog kantona.
Klinika za plućne bolesti kapaciteta je 94 bolesnička kreveta i 10 bolesničkih kreveta u Dnevnoj bolnici za maligne bolesti.

 

ODJELJENJE ZA POLUINTENZIVNU NJEGU

Šef Odjeljenja: Prim.dr. Nada Remetić, spec.pneumoftiziolog

Ljekari: dr.Jasmina Bošnjić mr.med.sc., spec.interne medicine, Dr.Abdurahman Redžepagić , spec.pneumoftiziolog, Dr Medina Bandović Kuduzović, doktor medicine na specijalizaciji.

Odgovorna medicinska sestra: Dragica Dropić, dipl.medicinar(sestra) zdravstvene njege

Odjeljenje za poluintenzivnu njegu kapaciteta13  kreveta bavi se racionalnom dijagnostikom i terapijom najtežih  plućnih oboljenja u medicini, uključujući: teške egzacerbacije hronične obstruktivne plućne bolesti sa poremećajima gasova u krvi, troboembolijske plućne bolesti sa i bez komplikacija na srcu, teške bakterijske i virusne primarne i sekundarne pneumonie, krvarenja iz respiratornog trakta različitih uzročnika, produženi astmatski napad, koji zahtjeva parenteralnu primjenu lijekova i prevashodno akutna, po život ugrožavajuća stanja i komplikacije, koja zahtijevaju poluintenzivan nadzor i terapiju i pojačanu medicinsku njegu.
Osim medicinskog dijela dijagnostike i terapije, kontinuirano se radi na edukaciji pacijenata i porodice o bolesti, dijagnostičkim postupcima, kao i adekvatnoj terapiji. Osoblje Odjeljenja aktivno je uključeno u sve oblike kontinuirane edukcije svih profila medicinskih radnika.
Sve dodatne informacije se mogu dobiti u terminu od 13h na telefon : 035 306 653  

 

ODJELJENJE ZA NESPECIFIČNE PLUĆNE BOLESTI

Šef Odjeljenja: Prim.dr. Ružica Zagorčić, spec.pneumoftiziolog

Ljekari: Dr.Snežana Kovačević, spec.pneumoftiziolog, Dr.Indira Sejranić,spec.pneumoftiziolog, Prim.dr Dina Tanović, spec.pneumoftiziolog

Odgovorna medicinska sestra: Adela Knežević, dipl.med.sestra

Na Odjeljenju za nespecifična plućna oboljenja vrši se dijagnostika i liječenje pacijenata oboljelih od hroničnih opstruktivnih plućnih oboljenja (hronični bronhitis, astma, emfizem), pneumonija, tumora pluća, sarkoidoze, granulomatoza,  pneumokonoza i druga oboljenja osim tuberkuloze.
Sve dodatne informacije se mogu dobiti u terminu od 13h na telefon: 035 306 655

 

ODJELJENJE ZA TUBERKULOZU

Šef Odjeljenja: Prim.dr.Kemija Prohić-Paravlić, spec. pneumoftiziolog

Ljekari: Dr. Hariz Muminović, spec. Pneumoftiziolog, Dr Sanja Mujezinović, doktor medicine na specijalizaciji.

Odgovorna medicinska sestra: Finka Maksimović, dipl.medicinar(sestra) zdravstvene njege

Odjeljenje za tuberkulozu se sastoji od muškog , ženskog odjela i izolacionog bloka. Na Odjeljenju se liječi postprimarna tuberkuloza kod pacijenata starijih od 14 godina, kao i infekcije uzrokovane netuberkuloznim mikobakterijama. Posljednjih godina u Tuzlanskom kantonu incidenca tuberkuloze bilježi značajan pad.  Na Klinici za plućne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra  kapacitet Odjeljenja za tuberkulozu  je popunjen  oko 50%.  Bolnički tretman traje dva mjeseca, a ukupna terapija šest mjeseci.
Sve dodatne informacije se mogu dobiti u terminu od 13h na telefon: 035 306 651

 

ODJELJENJE ZA PULMOALERGOLOGIJU

Šef Odjeljenja:

Ljekari: Dr.Jovanka Živković, spec.pneumoftiziolog, Dr.Dženan Halilović mr.med.sc., spec. interne medicine, Dr Azra Jusufović, doktor medicine na specijalizaciji, Dr Sejan Omeragić, doktor medicine na specijalizaciji

Odgovorna medicinska sestra: Sandra Galušić, dipl.medicinar(sestra) zdravstvene njege

Odjeljenje za pulmoelergologiju, kapaciteta 19 kreveta,  vrši se dijagnostika i nadzor profesionalnih plućnih oboljenja, upalnih, obstruktivnih i drugih plućnih bolesti, Provodi se plućna rehabilitacija, aktivna edukacija pacijenata,edukacija o pravilnoj upotrebi doznih aerosola, takozvanih pumpica, redovna je i svakodnevna aktivnost u radu medicinskih sestara, edukacija pacijenata se obavlja i putem „Astma škole“, koja se priređuje za pacijente.
Rad na Odjeljenju je usko vezan sa radom Kabineta za alergologiju, polisomnografiju i funkcionalno ispitivanje, gdje se vrši bodypletitmografsko ispitivanje plućne funkcije sa određivanjem krivulje protoka – volumen, spirometrijski pregled plućne funkcije, određivanje difuzijskog kapaciteta, određivanje acidobaznog statusa, elektrolita i vrijednosti ŠUK-a, te bronhodilatatorno i bronhoprovokacijsko testiranje kao  i ispitivanje poremećaja disanja u snu.
Sve dodatne informacije se mogu dobiti u terminu od 13h na telefon: 035 306 653

 

ODJELJENJE ZA MALIGNE BOLESTI

Šef Odjeljenja: Prof.dr.med.sci Šefika Umihanić, spec. pneumoftiziolog

Ljekari:  Prim.dr. Ljubica Šimić, spec.pneumoftiziolog, Dr Dijana Smajić, spec.pneumoftiziolog

Odgovorna medicinska sestra: Hasnija Zonić, dipl.medicinar(sestra) zdravstvene njege
Na Odjeljenju za maligne bolesti vrši se dijagnostika i liječenje pacijenata  sa sumnjom na maligno oboljenje, kao i ordiniranje i apliciranje citostatika, uz evaluaciju liječenja svaka 2 mjeseca. Takođe, sprovodi se i liječenje komplikacija malignoma i hemoterapije.
Jednom sedmično na Odjeljenju se održava Pulmološko-onkološki konzilij na kome se prezentiraju verificirani malignomi.
Sve dodatne informacije se mogu dobiti u terminu od 13h na telefon: 035 306 642 ili 035 306 640

U organizacionu strukturu Odjeljenja za maligne bolesti ulazi i Dnevna bolnica za maligne bolesti.
Dnevna bolnica Klinike za pulmološku onkologiju je centar u kojem se ambulantno sprovodi terapija citostaticima. Dnevna onkološka bolnica trenutno raspolaže sa  6 bolesnička kreveta. U dnevnoj bolnici se ordinira, priprema i aplicira citostatska terapija. U lečenju se koriste najsavremeniji protokoli hemioterapije, koji su usklađeni sa međunarodnim preporukama i nacionalnim pravilnikom. Nakon pripreme i aplikacije premedikacije, bolesnici venskim putem primaju hemioterapiju prema smernicama za određeni tip karcinoma od kojeg boluju. Primanje lijeka traje nekoliko sati. U prosjeku se mjesečno u dnevnoj bolnici aplicira oko 2000 terapija. Vrši se i praćenje efekata specifičnog onkološkog liječenja.
Sve dodatne informacije se mogu dobiti radnim danima na telefon :  035 306 642, 035 306 640 poslije 13 h.

 

AMBULANTE:

PRIJEMNA AMBULANTA

U Prijemnoj ambulatni vrše se prijem hitnih i zakazanih prijema, obrada i opservacija pacijenata. Pri prijemu pacijenata u Odjeljenje otvara se: istorija bolesti, klinički put i uzima se sestrinska anamneza i otvara sestrinska dokumentacija. Pacijent se protokoliše i vrši se sanitarna obrada i upućuje na Odjeljenje radi daljeg liječenja.
Sve dodatne informacije se mogu dobiti na telefon : 035 306 647

SPECIJALISTIČKA AMBULANTA

Specijalističko-konsultativna djelatnost obavlja se u ambulanti od strane svih ljekara klinike, po utvrđenom rasporedu od 11h do 14.30h.
Obavljaju se pregledi upućenih pacijenata u specijalističku ambulantu po zakazanim terminima.
Za kontrolni pregled osim zdravstvene knjižice pacijenti treba da ponesu uputnicu za specijalistički pregled, otpusno pismo/specijalistički nalaz i planirane lab.dijagnostičke nalaze koji su naznačeni u otpusnom pismu/specijalističkom nalazu.
Sve dodatne informacije se mogu dobiti na telefon : 035 306 647

 

KABINETI

Bronhološki kabinet

Ljekari koji rade u kabinetu za bronhoskopiju su: Dr. Haris Muminović, spec.pneumoftiziolog, Prim.dr. Ružica Zagorčić, spec.pneumoftiziolog i Dr.Dženan Halilović, mr.med.sc. spec. interne medicine.

Jedan je od  najsavremenih kabineta za respiratornu endoskopiju u našoj zemlji. Izvode se dijagnostičke i terapijske interventne pulmološke tehnike, fiberoptička fleksibilna bronhoskopija i rigidna bronhoskopija. Kao tehnike za uzimanje patološko-histološkog materijala koriste se kateter biopsija, transbronhijalne biopsije, transbronhijalne punkcije i bronho-biopsije (brush biopsija, forceps biopsija, iglena biopsija).
Kabinet raspolaže video-bronhoskopskim sistemom uskog spektra slike (Narrow Band Imaging–NBI bronhoskopije).  Zahvaljujući toj opremi omogućena je dijagnostika karcinoma bronha u vrlo ranom stadijumu, kada je bolest izlječiva.
U kabinetu se izvode dijagnostičke i terapijske pleuralne punkcije.
Sve dodatne informacije se mogu dobiti radnim danima na telefon : 035 306 649

 

Kabinet za funkcionalno ispitivanje respiratorne sposobnosti

Ljekari koji rade u kabinetu su: Dr.Jovanka Živković, spec.pneumoftiziolog, Dr.Dženan Halilović,mr.med.sc. spec. interne medicine

Kabinet je opremljen gasnim analajzerom i najsavremenijom opremom kao što je master screen body a njegova djelatnost je  ispitivanje plućne funkcije radi dijagnostike plućnih oboljenja, praćenja efekata terapije, kao i u naučno-istraživačke svrhe.

Ispitivanje plućne funkcije bazira se na slijedećim pregledima:

  • spirometrija,
  • spirometrija sa bronhodilatatorom,  kompjuterizovana bodypletizmografija masterlab,
  • kompjuterizovana bodypletizmografija masterlab sa bronhodilatatorom,
  • gasne analize u mirovanju,
  • gasne analize pri opterećenju.

Na osnovu rezultata plućne funkcije, ljekari preporučuju terapiju, procjenjuju rizik za sprovođenje vanplućne operacije kod bolesnika koji imaju pridruženu plućnu bolest, kao i radnu sposobnost bolesnika za invalidsku komisiju.
Sve dodatne informacije se mogu dobiti radnim danima na telefon : 035 306 647, poslije 13 h.

 

Rtg kabinet
Rad kabineta odvija se od 8h do 14h svakim radnim danom.

Alergološki kabinet
Ljekari koji rade u kabinetu su: Dr. Dženan Halilović, mr.med.sci. spec. interne medicine, Dr.Jovanka Živković, spec.pneumoftiziolog.

U alergološkoj ambulanti se izvode:

  • prvi pregled bolesnika upućenih zbog sumnje na postojanje alergijskih bolesti respiratornog sistema;
  • intradermalno testiranje-prick test;
  • epikutani (patch) test;
  • starifikaciski kožni testovi (za konzervanse, aditive i lijekove);
  • fizikalni testovi za dokazivanje fizikalne urtikarije;
  • konjunktivalni test za dokazivanje alergijske preosjetljivosti;

Rad alergološkog kabineta se odvija po protokolu narudžbi od 12h-14h.

 

Kabinet za Polisomnografiju

Ljekari i medicinari  koji rade u kabinetu su: Dr. Dženan Halilović,mr.med.sc., Arnad Bašić, med.tehničar i Irmela Omerbegović, med.tehničar.

U kabinetu  se vrši ispitivanje poremećaja disanja u snu.

Sve dodatne informacije se mogu dobiti radnim danima na telefon: 035 306 647, poslije 13 h.

 

ONKOLOŠKI KONZILIJUM  za maligne bolesti, medijastinuma i pluća

Koordinator konzilijuma: Doc.dr. med.sci.Šefika Umihanić, spec. pneumoftiziolog
Rad onkološkog konzilijuma se odvija svakog četvrtka u sedmici od 12 sati.

  • Rad onkološkog konzilija odvija se prijavom pacijenta od strane odgovornog ljekara koji prezentira stanje pacijenta konzilijarnom timu, koji nakon uvida u dokumentaciju i pregleda pacijenta donosi odluku o modalitetima liječenja;
  • Konzilijarni tim je multidisciplinaran i čine ga zdravstveni profesionalci različitih medicinskih grana;
  • Osim prezentacije na konziliju vrši se i registracija malignih oboljenja, te ovjeravanje propratne dokumentacije (recepti, dopisi prema Zavodima zdravstvenog osiguranja i sl.);

Sve dodatne informacije se mogu dobiti radnim danima na telefon: 035 306 640,  poslije 13 h.

 

KADROVSKA STRUKTURA

U Klinici radi ukupno 89 zaposlenika. Od toga je 26 ljekar (12 ljekara specijalista pneumoftiziologije,  2 ljekara specijalista-interne medicine  , 4 ljekara na specijalizaciji, 8 doktora medicine), 61 medicinskih sestara-tehničara ( 3 magistar zdravstvene njege i menadžmenta, 10 diplomiranih medicinskih sestara-tehničara i 48 medicinska sestra- tehničar), 1 pomoćna radnika u zdravstvu, 1 ekonom.
Klinika za plućne bolesti je nastavna baza za Srednju medicinsku školu, Medicinski fakultet i Visoku zdravstvenu školu Univerziteta u Tuzli, 15 ljekara je angažovano u nastavnom procesu: 2 profesora, 2 viša asistenata i 13 asistenata.

KNJIGE I UDŽBENICI U ČIJEM PISANJU SU UČESTVOVALI UPOSLENICI KLINIKE:

  • Prevencija i liječenje tuberkuloze pluća, Tuzla: Medicinski fakultet Univerziteta u Tuzli, 1997.
  • Elektrokardiografske osobitnosti hroničnog plućnog srca, Sarajevo: Bosnalijek, 1998.
  • Pulmologija, Tuzla: Medicnski fakultet Sarajevo i Tuzla, 2000.
  • Urgentna stanja u pulmologiji, Tuzla: Bosnafarm, 2003.
  • Alergijske bolesti, Univerzitet u Tuzli, 2010.
  • Opstrukcijske bolesti disanih organa, Tešanj: Planjaxkomerc doo 2018 god