TREĆI KONGRES FIZIJATARA BOSNE I HERCEGOVINE SA MEĐUNARODNIM UČEŠĆEM
27.10.2010 08:00
51
Days
VIŠE O KONGRESU
|
|
II KONGRES HIRURGA/ KIRURGA FEDERACIJE BIH SA MEĐUNARODNIM UČEŠĆEM
04.11.2010 08:00
59
Days
|
|
Arhiva |
-
Juli, 2010
-
Juni, 2010
-
Maj, 2010
-
April, 2010
-
Mart, 2010
-
Februar, 2010
-
Januar, 2010
-
Decembar, 2009
-
Novembar, 2009
-
Oktobar, 2009
|
|
 |
|
|
|
|
„ERCP – TEORETSKO I PRAKTICNO VIÐENJE“ |
14.06.2010.
Odjeljenje za gastroenterologiju Klinike za interne bolesti JZU UKC Tuzla u saradnji sa Europskim endoskopskim edukacionim centrom iz Erlangena organizovalo je radionicu na temu „ERCP – teoretsko i prakticno videnje“.Moderator radionice je doc. dr. Ervin Alibegovic, šef Odjeljenja za gastroenterologiju, predavaci su po prvi put iz naše zemlje i to prof. dr. Kasim Muminhodžic i dr. Midhat Smajic, mr.med. sc. Radionica je održana u Klinici za interne bolesti JZU UKC, a pod sponzorstvom firme „Medi – globe” iz Njemacke i firme „Omnia – medic” iz Zenice. Radionica je zamišljena kao spoj teorijskog i prakticnog dijela nastave na posebno pripremljenim modelima kako bi se o ovoj sofisticiranoj metodi obucili naši ljekari. Endoskopska retrogradna holangiopankreatografija, ili ERCP, je specijalizirana tehnika koja se koristi za ispitivanje kanala žucnog mjehura, pankreasa i jetre. Endoskop se kroz usta i ždrijelo provodi do želuca i prednjeg dijela tankog crijeva. Zatim se, kroz ovaj instrument, mala plasticna cjevcica uvodi u žucni kanal i/ili kanal pankreasa i kroz nju ubrizgava kontrastna boja za X-zrake, kako bi se nacinio snimak ovih kanala. Ova metoda je, zapravo, kombinacija primjene endoskopske i radiološke metode u cilju eksploracije žucovoda i žucnih kanala u jetri i izvan nje sa ciljem vadenja kamenaca, te postavljanja stentova u cilju uzimanja biopsijskog materijala kao i raznih drugih metoda kroz endoskop, pojasnio je doc. dr. Alibegovic.
Pacijenti su u prethodnom periodu bili primorani da budu podvrgnuti razlicitim i teškim operativnim zahvatima sa istim ciljem i dijagnostickim postupcima koji su podjednako komplikovani i za hirurga i za pacijenta. Period oporavka je u takvim slucajevima bio izuzetno dug, kao i sam period lijecenja, dok je sam ishod izuzetno neizvjestan. ERCP metoda skracuje broj bolnickog ležanja, obezbjeduje komfor za pacijenta i vrlo kratak period za njegov oporavak.
|
|
|
|
|
 |
|
SA POROĐAJNOG ODJELJENJA 3. 09. 2010. |
U protekla 24 sata na Klinici za ginekologiju i akušerstvo JZU UKC Tuzla rođeno je osam novorođenčadi, pet dječaka i tri djevojčice. |
|
|
|
Your IP: 38.107.191.96 , Today: Sep 05, 2010 |
|
Trenutno posjetilaca |
|
Trenutno aktivnih Gostiju: 19 |
|