U povodu održavanja XXIX Tuzlanske ORL škole u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla održana je konferencija za novinare.
Tema ovogodišnje ORL škole bit će „Audiologija i fonijatrija danas“, a organizatori ovog događaja su Klinika za bolesti uha, grla, nosa i hirurgiju glave i vrata i Udruženje traheotomiranih osoba Tuzla.
Prim. dr. Nedžad Salkić, načelnik Klinike za bolesti uha, grla, nosa i hirurgiju glave i vrata, ovom prilikom je istakao značaj održavanja edukativnih skupova kroz koje osoblje klinike, ali i pacijenti, imaju priliku upoznati se sa novim smjernicama i novitetima u dijagnostici i liječenju oboljenja iz područja otorinolaringologije. “Organizacija ovakvih događaja ima izuzetnu važnost za našu struku. Ovo je prilika za razmjenu znanja i iskustava, ali i za jačanje međuinstitucionalne saradnje i umrežavanja sa kolegama iz različitih dijelova Evrope. Naš plan je nastaviti raditi na unapređenju edukativnih i subspecijalističkih pravaca, kako bismo uz ulaganja u modernizaciju opreme i uslova rada dodatno podigli ljestvicu kad je upitanju otorinolaringologija u Tuzli”, rekao je u svom obraćanju dr. Salkić.
Predsjednik organizacionog odbora ORL škole, prof. dr. Fuad Brkić je najavio da će u okviru dvodnevnog seminara ORL škole biti predstavljena pozvana predavanja uvaženih profesora i ljekara iz Turske, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije, Italije, Srbije i Bosne i Hercegovine. “Tuzlanska ORL škola je postala mjesto kontinuirane edukacije medicinskog osoblja koje se bavi otorinolaringologijom. Program Simpozijuma će činiti dvije sesije, u okviru kojih će biti izloženo deset stručnih predavanja sa panel diskusijom, a za prvi dan planiran je i workshop koji je namjenjen pacijentima nakon totalne laringektomije. Gosti naše škole bit će međunarodno poznati profesori koji će svojim znanjem i iskustvom obogatiti stručni program i omogućiti kvalitetnu razmjenu novih saznanja i iskustava iz oblasti otorinolaringologije”, rekao je prof. dr. Brkić.
Suorganizator ovogodišnje ORL škole je Udruženje traheotomiranih osoba Tuzla. Predsjednica ovog udruženja, dr. Lejla Tokić, specijalista otorinolaringologije najavila je workshop koji će se održati u okviru ORL škole na temu “Fizioterapija nakon totalne laringektomije”. Workshop je namjenjen pacijentima koji su traheotomirani zbog tumora grkljana i odstranjen im je grkljan, te imaju trajnu traheostomu. “Nakon totalne laringektomije pacijent ostaje bez glavnog organa koji proizvodi glas i potrebno ga je što prije rehabilitirati jer ljudi koji ne govore se povlače, prestaju se družiti i nastaje socijalna deprivacija. Udruženje za cilj ima pomoći ovakvim pacijentima da se što prije vrate u redovne društvene i svakodnevne obaveze učeći ih da oni sa traheostomom mogu ne samo imati aktivan društveni život nego čak i plivati i pjevati”, rekla je predsjednica Udruženja, dr. Tokić.
Direktor UKC Tuzla, prof. dr. Šekib Umihanić ovom prilikom je izjavio: “Tuzlanska ORL škola iz godine u godinu sve je kvalitetnija i prepoznatljivija u međunarodnim okvirima.
Ovakvi stručni skupovi dodatno učvršćuju poziciju UKC Tuzla kao vodeće ustanove u medicinskoj edukaciji i primjeni savremenih terapijskih pristupa.
Ogromnu vrijednost vidimo u jačanju međuinstitucionalne saradnje i umrežavanju s kolegama iz zemlje i inostranstva, što doprinosi unaprjeđenju kvaliteta zdravstvenih usluga.
Posebno mi je drago što ove godine u fokusu imamo teme koje se tiču kvaliteta sluha i govora, jer vraćati glas, omogućiti komunikaciju i inkluzivno djelovati na ljude koji su izgubili sposobnost govora jeste najhumaniji dio misije našeg poziva”, poručio je prof. dr. Šekib Umihanić, direktor UKC Tuzla.