U organizaciji Klinike za bolesti uha, grla, nosa i hirurgiju glave i vrata UKC Tuzla i Udruženja traheotomiranih osoba Tuzla održana je XXIX. Tuzlanska ORL škola, jedan od najznačajnijih stručnih medicinskih skupova u regiji, koji već tradicionalno okuplja ugledne stručnjake iz oblasti otorinolaringologije.
Ovogodišnja tema škole je “Audiologija i fonijatrija danas“, a poseban osvt bio je na značaju rehabilitacije pacijenata nakon totalne laringektomije.
Prim. dr. Nedžad Salkić, V.D. načelnika Klinike za bolesti uha, grla, nosa i hirurgiju glave i vrata UKC Tuzla, naglasio je važnost organizacije ovakvih skupova za kontinuirano usavršavanje i razmjenu znanja: “Organizacija ovakvih događaja ima izuzetnu važnost za našu struku. Ovo je prilika za razmjenu znanja i iskustava, ali i za saradnju sa kolegama iz različitih dijelova Evrope. Plan naše Klinike je nastaviti raditi na unaprjeđenju edukativnih i subspecijalističkih pravaca, kako bismo uz nastavak ulaganja u modernizaciju opreme i uslova rada dodatno podigli ljestvicu kad je upitanju otorinolaringologija u Tuzli, rekao je dr. Salkić.
Predsjednik organizacionog odbora XXIX. Tuzlanske ORL škola, prof. dr. Fuad Brkić, specijalista ORL- subspecijalista audiolog navodi: “Tuzlanska ORL škola je postala mjesto kontinuirane edukacije medicinskog osoblja koje se bavi otorinolaringologijom. Program stručnog skupa čine dvije sesije, u okviru kojih će biti izloženo deset stručnih predavanja sa panel diskusijom, a za prvi dan planiran je i workshop koji je namijenjen pacijentima nakon totalne laringektomije. Gosti naše škole su međunarodno poznati profesori koji će svojim znanjem i iskustvom obogatiti stručni program i omogućiti kvalitetnu razmjenu novih saznanja i iskustava iz oblasti otorinolaringologije”.
Jedan od važnih segmenata ovogodišnje škole bila je i radionica posvećena laringektomiranim osobama pod nazivom “Fizioterapija nakon totalne laringektomije” koju je vodila Anja Karić, magistra fizioterapije iz Kliničkog bolničkog centra Zagreb, Klinike za reumatske bolesti i rehabilitaciju.
Ova radionica, posvećena rehabilitaciji pacijenata nakon laringektomije, okupila je članove Udruženja traheotomiranih osoba Tuzla, Lige protiv raka Primorsko-goranske županije i Hrvatske zajednice laringektomiranih.
Predsjednica Udruženja traheotomiranih osoba Tuzla, dr. Lejla Tokić, specijalista otorinolaringologije, govorila je o budućim planovima Udruženja s posebnim naglaskom na važnost pravovremene rehabilitacije kod pacijenata koji su izgubili glasovne funkcije: “Nakon totalne laringektomije pacijent ostaje bez glavnog organa koji proizvodi glas i potrebno ga je što prije rehabilitirati jer ljudi koji ne govore se povlače, prestaju se družiti i nastaje socijalna deprivacija. Udruženje za cilj ima pomoći ovakvim pacijentima da se što prije vrate u redovne društvene i svakodnevne obaveze učeći ih da laringektomirane osobe mogu imati aktivan društveni život pa čak i plivati i pjevati, što smo pokazali na radionici i tokom ovog stručnog skupa”, rekla je predsjednica Udruženja, dr. Tokić.
Direktor UKC Tuzla, prof. dr. Šekib Umihanić navodi: “Tuzlanska ORL škola iz godine u godinu sve je kvalitetnija i prepoznatljivija u međunarodnim okvirima. Ovakvi stručni skupovi dodatno učvršćuju poziciju UKC Tuzla kao vodeće ustanove u medicinskoj edukaciji i primjeni savremenih terapijskih pristupa. Ogromnu vrijednost vidimo u jačanju međuinstitucionalne saradnje i umrežavanju s kolegama iz zemlje i inostranstva, što doprinosi unaprjeđenju kvaliteta zdravstvenih usluga. Posebno mi je drago što ove godine u fokusu imamo teme koje se tiču kvaliteta sluha i govora, jer vraćati glas, omogućiti komunikaciju i inkluzivno djelovati na ljude koji su izgubili sposobnost govora jeste najhumaniji dio misije našeg poziva”.