Održan simpozij urgentne medicine FBiH

posted in: Sample Data-Articles | 0

U organizaciji uposlenika hitne medicinske pomoći TK održan je Prvi simpozij urgentne medicine FBiH sa međunarodnim učešćem. Cilj organizatora simpozija je kroz različite sesije i radionice učesnicima pružiti priliku za razmjenu znanja, vještina, novih ideja i tehnologija koje se primjenjuju u svakodnevnoj praksi, a u svrhu unapređenja kvalitete pružanja hitne medicinske pomoći na prehospitalnom i kliničkom nivou. Suorganizatori simpozija bili su Univerzitetski klinički centar Tuzla, Medicinski fakultet Univerziteta u Tuzli i Vlada Tuzlanskog kantona.

Na svečanoj ceremoniji otvaranja simpozija prof. dr. Fahrija Skokić, pomoćnik direktora za medicinske poslove UKC Tuzla je istakla svoje zadovoljstvo što je grad Tuzla domaćin ovog značajnog skupa, jer kako je rekla UKC Tuzla kontinuiranom edukacijom unapređuje i podiže kvalitet usluga za svoje pacijente, a značajnu ulogu u tome ima i dobra saradnja koju ova kuća ostvaruje sa centrima u regiji. “Programom su predviđena predavanja vrhunskih stručnjaka urgentne medicine, dakle očekivanja su da ovaj skup bude dobra prilika za sticanje novih znanja i smjernica u urgentoj medicini”, rekla je prof. dr. Skokić.

Ovom prilikom dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, prof. dr. Elmir Čičkušić je istakao da ljekari urgentne medicine svoj posao obavljaju vrlo vješto i to u najtežim uslovima i izvan zdravstvene ustanove. “U izazovima posla mi smo ti koji im mjerimo vrijeme za koje će se javiti na telefon i odgovoriti na intervenciju , a pri tome se rijetko pitamo kako u toj dinamičnosti posla uspijevaju sticati nova znanja i vještine“, rekao je na ceremoniji otvaranja prof. dr. Čičkušić.

Prisutnima se obratila i predsjednica Resuscitacionog Savjeta Srbije, dr. Violetta Raffay, koja je jedna od autorica novih smjernica za rad Evropskog Resuscitacionog Vijeća. “Urgentna medicina i zbrinjavanje zahtjeva sistem koji mora imati pravila i samo zajedničkim naporima se može postići napredak na svim nivoima. Upravo u ovoj činjenici ogleda se važnost ovakvog događaja”, istakla je dr. Raffay.

Simpozij je otvorio ministar zdravstva TK, dr. Elvis Bektić koji je podcrtao važnost multidisciplinarnog i interaktivnog pristupa svih zdravstvenih radnika koji sudjeluju u pružanju hitne medicinske pomoći, jer kako je rekao to je jedini način da se dođe do najboljih pristupa u svakodnevnom radu.