U Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla, u povodu obilježavanja 50 godina anesteziološke službe u Tuzli, održana je konferencija za novinare. O počecima rada i formiranja anesteziološke službe na konferenciji su govorili: prof. dr. med. sc. Jasmina Smajić, načelnica Klinike za anesteziologiju i reanimatologiju, mr. med. sc Munevera Hadžimešić, šef Odjeljenja za intenzivnu terapiju, mr. med. sc Lejla Mujkić, šef Odjeljenja za intenzivnu terapiju hirurškog bloka, prim. dr. Sanja Ercegović, specijalista anesteziologije, dr. Damir Pištoljević, specijalista anesteziologije i reanimatologije i diplomirana medicinska sestra Nermina Nurkić, glavna sestra klinike.
U uvodnom obraćanju prof. dr. med. sc. Smajić je istakla da razvoj anestezije u Tuzli prati razvoj anestezije u svijetu. “Anestezija koju poznajemo u današnjem obliku počinje da se razvija tek negdje sredinom 19. vijeka kada su učinjene prve javne demonstracije anestetika. Razvoj anestezije u Tuzli u svom modernom obliku započinje 1955. godine dolaskom doktorice Maše Formanek koja je učinila značajan iskorak organiziranjem različitih edukativnih kurseva. Međutim, mi jubilej od 50 godina postojanja i rada vežemo za prim. dr. Šekiba Hivzijefendića koji je 1975. godine, organizovao službu anestezije u Tuzli. Prvo je bila organizovana kao odsjek, a potom kao odjeljenje anestezije, te je kao takvo funkcionisalo do 1994. godine, kada prelazi u Zavod za anesteziju i reanimaciju. Prema novoj organizacionoj šemi unutar Univerzitetskog kliničnog centra Tuzla, 2004. godine, Zavod prelazi u Kliniku za anesteziologiju i reanimatologiju i danas naša klinika broji 148 uposlenika, od kojih je 57 ljekara, i to 41 ljekar specijalista anesteziologije i reanimatologije, od kojih su tri subspecijaliste intenzivne medicine, jedan specijalista kliničke farmakologije, a odnedavno, po prvi put u našoj ustanovi imamo i subspecijalistu dječje anestezije”, rekla je ovom prilikom načelnica Smajić.
Klinika za anesteziologiju i reanimatologiju Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla formirana je od tri odjeljenja, i to Odjeljenje intenzivne terapije – hirurški blok, Odjeljenje intenzivne terapije – plava bolnica i Odjeljenje anestezije, te anesteziološke poliklinike sa dvije ambulante.
O odjeljenjima, principima rada i zbrinjavanju teško oboljelih pacijenata govorili su šefovi navedenih organizacionih jedinica.
Prim. dr. Munevera Hadžimešić, mr. med. sc., specijalista anesteziologije sa reanimatologijom je rekla da Odjeljenje intenzivne terapije, plava bolnica raspolaže sa 15 bolničkih kreveta i da se na ovom odjeljenju tretiraju kritično oboljeli neurološki i neurohiruški pacijenti, ali i određuju potencijalni kadaverični donori. “Mi pružamo pomoć pacijentima sa izolovanim kranijalnim cerebralnim povredama, pacijentima koji zahtijevaju intenzivni tretman u odjeljenju intenzivne terapije nakon većih operacija na mozgu, pacijentima nakon endovaskularnih operacija, većih maksilofacijalnih zahvata od strane plastičnih hirurga, kao i neurološkim pacijentima koji zahtijevaju respiratornu potporu, a liječe se zbog ishemijskog ili krvarećeg moždanog udara ili neke neuromišlične bolesti koja zahtjeva respiratornu potporu, odnosno boravak pacijenta na respiratoru. Također, u našoj intenzivnoj njezi liječe se pacijenti sa teškim opekotinama, odnosno, sa zahvaćenom većom površinom koji se ne mogu liječiti na odjeljenjima plastične hirurgije“, kazala je u svom obraćanju mr. med. sc Hadžimešić.
Šef Odjeljenja za intenzivnu terapiju hirurgije, mr. med. sc Lejla Mujkić, je naglasila da se na Odjeljenju za intenzivnu terapiju-hirurški blok hospitaliziraju pacijenti uglavnom nakon velikih hiruških operativnih zahvata kao i pacijenti nakon većih trauma, a koji zahtijevaju intenzivne mjere liječenja, monitoring vitalnih parametara i mjere mehaničke i ventilacione potpore. Prema njenim riječima Odjeljenje intenzivne terapije hirurški blok je visoko specijalizirano i specifično odjeljenje koje zahtijeva jedan zaista adekvatan rad i medicinara i iskusnih ljekara i koje trenutno broji 18 bolničkih kreveta.
Na konferenciji za medije obratila se i prim. dr. Sanja Ercegović, specijalista anesteziologije, subspecijalista kliničke farmakologije, koja je istakla da Odjeljenje anestezije pokriva sve operacione sale, uključujući i izvođenje različitih dijagnostičnih procedura, na kojima se koriste metode opšte anestezije i metode lokalne anestezije. “Izbor anestezije zavisi prevashodno od vrste i težine operativnog zahvata, kao i od opštih stanja samog pacijenta. Opšta anestezija može se izvoditi upotrebom inhalacionih ili intravenskih anestetika. Posebno nam je važna lokalna anestezija, jer posljednjih godina dodatno educiramo svoj kadar i razvijamo tehnike lokalne anestezije. Odjeljenje anestezije ne podrazumjeva samo operaciju u sali, ono podrazumijeva pripremu pacijenta od njegovog prolaska kroz anesteziološku ambulantu, gdje se pacijent pregleda i pripremi za operativni zahvat, potom sprovođenje anestezije tokom operativnog zahvata, te na kraju praćenje postoperativnog oporavka. “, kazala je prim. dr. Ercegović
Diplomirana medicinska sestra Nermina Nurkić, glavna sestra klinike, predstavila je rad i ulogu medicinskih sestara tehničara u multidisciplinarnom timu Klinike za anesteziologiju i reanimatologiju. Prema njenim riječima, medicinske sestre tehničari su neizostavan dio zdravstvenog tima i one su edukovane i stručno osposobljene za rad u timu, za planiranje i izvođenje svih vrsta anestezije kao i zdravstvenu njegu vitalno ugroženih i kritično oboljelih pacijenata.
Koliko značajnu ulogu ima Klinika za anesteziologiju i reanimatologiju unutar Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla govori podatak da je tokom protekle 2024. godine, u anesteziološkim ambulantama, odjeljenjima i operacionim salama pruženo preko 26.000 usluga.
Povodom jubileja najavljena je svečana akademija 50 godina anesteziološke službe u Tuzli “Tuzlanski dani anestezije: od odsjeka do klinike”, koja će se održati od 15. do 16. maja 2025. godine u Hotelu Mellain u Tuzli. Najavljeno je održavanje dvije radionice gdje će se predstaviti noviteti u anesteziji i ultrazvučnom monitoringu, a predavači će biti eminentni stručnjaci Mayo Clinic, Rochester, MN, SAD-a.