Održan 25. naučno stručni sastanak pedijatara regiona sjeveroistočne BiH

posted in: Vijesti | 0

25.NAUCNO STRUCNI SKUP PEDIJATARA (3)25. naučno stručni sastanak pedijatara regiona sjeveroistočne BiH održan je u subotu, 25. marta 2017. godine, u Kongresnoj sali hotela „Tuzla“ u Tuzli. Organizatori skupa bili su časopis Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, „Paediatrics Today“ i Klinika za dječije bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla. Tema skupa bila je problemi adolescenata oboljelih od hroničnih bolesti, a predavači su bili eminentni stručnjaci iz Zagreba, Beograda i Tuzle.

Prvo predavanje na temu „Socijalni problemi Kronično bolesnog adolescenta“ izlagala je prof.dr.sc. Aida Mujkić, spec. pedijatrije, predsjednica Hrvatskog pedijatrijskog društva iz Zagreba. Prema njenim riječima, prevencija hronične bolesti djeteta treba započeti još prije rođenja unapređenjem zdravlja budućih roditelja i djelovanjem na moguće uočene rizične činioce te primjenom mjera i postupaka koji su se dokazali učinkovitim.

Na temu „Kako odrasti sa hroničnom bolesti bubrega“ govorila prof. dr. Amira Peco-Antić iz Univerzitetske dečije klinike Tiršova iz Beograda. Kako u svom predavanju navodi prof. dr. Antić, prelazak adolescenta iz pedijatrijske u ustanovu za adultnu populaciju je veoma važan događaj, koji mora biti dobro pripremljen, postepen i individualiziran, te uz svu potrebnu podršku za prevazilaženje teškoća vezanih za hroničnu bolest u periodu adolescencije. U tom procesu je važno kod adolescentnog bolesnika podići nivo samopouzdanja, samokontrole i terapijske komplijanse.

„Prirođene srčane greške od dječije do odrasle dobi” – problem odraslih s prirođenim srčanim bolestima“ je tema o kojoj je govorio prof. dr. Ivan Malčić sa Klinika za dječije bolesti, KBC Zagreb. On je istakao da se liječenje smatra uspješnim ako se postigne preživljavanje inicijalne kardiokirurške operacije, te omogući normalno djetinjstvo i adolescencija, te uspije ostvariti preživljavanje do odrasle dobi.

25.NAUCNO STRUCNI SKUP PEDIJATARA (1)Prof. dr. Osman Sinanović, načelnik Klinike za neurologiju UKC Tuzla izložio je predavanje na temu „Problemi adolescenata sa neuromišićnim oboljenjima“. “Hronična neurološka oboljenja sa početkom u dječijoj i adolescentskoj dobi su brojna. Neka od njih spadaju u rijetke bolesti, a druga pak su raširena. Značajan broj ovih oboljenja koja se javljaja u dječijoj dobi kroz vrijeme postaju bolesti adolescencije, a potom i bolesti odraslih. S druge strane neka oboljenja se predominantno javljaju u adolescenciji i vrlo brzo, sa odrastanjem, postaju bolesti odraslih. Problemi adolescenata oboljelih od hroničnih bolesti imaju čitav niz svojih specifičnosti koje pripadaju samom oboljenju ili adolescentnom dobu, koje je vrlo dinamično, a psihološki i socijalno “teško” i za adolescente, a i za njihove roditelje, odnosno staratelje.To je doba osnovnog i srednješkolskog obrazovanja koje postaje složeno zbog samog oboljenja, a nerijetko i sa čitavim nizom limita kada je izbor zanimanja u pitanju, mogućnosti školovanja, postojanja psiholoških i drugih barijera, kao i predrasuda”, naveo je u svom predavanju prof. dr. Sinanović.

„Medicinski problemi adolescenata i mladih adulta oboljelih od hroničnih hematološko-onkoloških bolesti“ bila je tema prof. dr. Lidije Dokamović iz Univerzitetske dečije klinika Tiršova iz Beograda. Ona je u svom predavanju istakla da je da kancer vodeći uzrok smrti među adolescentima. Prema njenim riječima, lošije preživljavanje adolescenata u odnosu na djecu je posljedica različite biologije maligniteta. Još uvjek ne postoje uniformne smjernice za optimalno praćenje sekvela kod adolescenata nakon izlječenja.

Posljednja tema 25. naučno stručni sastanak pedijatara regiona sjeveroistočne BiH bila je „Problemi adolescenata s endokrinim oboljenjima tokom perioda tranzicije u odrasloj dobi“ koju je izlagala prof. dr. Alma Toromanović sa Klinike za dječije bolesti UKC Tuzla. “U cilju poboljšanja kontrole bolesti i kvaliteta života oboljelog adolescenta neophodno je naglasiti potrebu za osnivanjem tranzicijskih ambulanti za adolescente oboljele od dijabetesa tipa 1 i drugih hroničnih bolesti u centrima gdje se ti bolesnici liječe”, istakla je prof. dr. Alma Toromanović.

“Cilj ovih susreta je okupiti sve ljekare koje se bave liječenjem djece bez obzira na njihovu specijalnost kako bi kroz timsku saradnju bila omogućena razmjena znanja i iskustva, te se na taj način doprinijelo boljem razumjevanju specifičnosti patologije dječije i adolescentne dobi”, rekao je akademik Husref Tahirović, urednik časopisa „Paediatrics Today“ i pozvao prisutne na 26. naučno stručni sastanak pedijatara regiona sjeveroistočne BiH, koji će se održati u oktobru 2017. godine.