Održani Dvanaesti tuzlanski neurološki susreti

posted in: Vijesti | 0

XII NEUROLOSKI SUSRETI (1)U subotu, 25 februara 2017. godine održani su Dvanaesti tuzlanski neurološki susreti, koji su bili posvećeni neurokardiologiji. Organizator Dvanaestih tuzlanskih neuroloških susreta su Klinika za neurologiju i Odjeljenje za kardiologiju Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, Udruženja neurologa i kardiologa Tuzlanskog kantona i Medicinski fakultet Univerziteta u Tuzli, a pokrovitelj Akademija medicinskih nauka Bosne i Hercegovine. Cilj susreta je razmjena iskustava u novim pristupima u dijagnostici i liječenju, o čemu su govorili stručnjaci iz područja neurologije i kardiologije iz Zagreba, Osijeka, Beograda, Sarajeva, Banja Luke i Tuzle.

Predsjednik Organizacionog odbora susreta i načelnik Klinike za neurologiju prof. dr. Osman Sinanović u svom obraćanju je istakao da kardiološki problemi mogu biti faktor rizika za razvoj moždanog udara, ali i obratno, neurološki problemi su faktor rizika za razvoj kardioloških bolesti. “Svi bolesnici koji su imali moždani udar, imaju određena kardiološka oboljenja ili povišen krvni pritisak, kao i neke druge bolesti, poput mišićne bolesti i nekih neprepoznatih glavobolja kardialnog porijekla”, kaže prof. dr. Sinanović.

Jedan od predavača Dvanaestih tuzlanskih neuroloških susreta, doc. dr. Tomislav Breitenfeld iz Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice iz Zagreba je kazao da se u Hrvatskoj sprovodi nova metoda liječenja trombektomije tzv. mehanička trombektomija, što je bila i tema njegovog izlaganja. On je istakao da su ovu metodu uveli prije dvije- tri godine i da je primjenjuju kod liječenja akutnog moždanog udara, bolesti koja je najteža po invaliditetu i predstavlja treći uzrok smrtnosti. Prema njegovim riječima metoda je efikasna, a moguće ju je primijeniti samo kod određenih pacijenata koji, osim ostalih predispozicija, na vrijeme se jave ljekaru.

“Kod ove metode se zapravo radi o “mehaničkom vađenju ugruška koji začepi žilu”. Zavojnicom se ugrušak evakuira, tako da krv ponovo prolazi žilom i dolazi do mozga. Ako nije prošlo puno vremena od začepljenja, liječenje ovom metodom je efikasno”, rekao je dr. Breitenfeld.