Svjetski dan psorijaze obilježava se svake godine 29. oktobra s ciljem povećanja svijesti javnosti o psorijazi i psorijatičnom artritisu. Prema stručnoj literaturi, psorijaza je učestala, hronična nezarazna kožna bolest za koju nije poznat tačan uzrok. Riječ je o hroničnoj, recidivirajućoj upalnoj bolesti kože od koje boluje 2 do 3% svjetske populacije. U BiH nažalost još uvijek nema registar oboljelih od psorijaze.
Danas se psorijaza smatra sistemskom bolešću koja obuhvaća promjene na koži, te karakteristične pridružene bolesti.
Dijagnoza psorijaze se najčešće postavlja klinički, a može se potvrditi biopsijom kožne lezije. Smatra se da određeni naslijeđeni geni mogu biti povezani s psorijazom, ali još uvijek nije utvrđen razlog njenog nastajanja.
“Psorijaza je bolest multifaktorijalne etiologije koja nastaje međudjelovanjem genskih i faktora okoline, kao što su infekcije, psihički stres i lijekovi. Nasljeđivanje bolesti je poligensko, a na temelju kliničke slike razlikujemo dva oblika psorijaze, to su pustulozni i plak psorijaza (lat.psoriasis vulgaris) koja je i mnogo češća. Također, važno je istaći da čak 30 do 40% bolesnika boluje od psorijaznog artritisa, a učestalost Chronove bolesti je 3.8 do 7.5 puta veća kod bolesnika sa psorijazom u odnosu na zdravu populaciju”, rekla je načelnica Klinike za kožne bolesti, dr. med. Senada Resić Džananović.
Psorijaza obično počinje kao jedan ili više malih psorijatičnih plakova koji postaju prekomjerno ljuskavi i zahvaćaju kožu glave, laktova, koljena, leđa i stražnjice, a mogu biti zahvaćene obrve, pazusi, pupak i prepone.
Prema riječima načelnice, dr. med. Senade Resić Džananović, za liječenje bolesnika sa psorijazom primjenjuje se lokalna i sistemska terapija uz fototerapiju.
“Lokalnom terapijom liječimo blagu psorijazu, a sistemska terapija uključuje fototerapiju, fotohemoterapiju, ciklosoprin, metotrexat, retinoide, biološku terapiju, te biosimilare. Biološka terapija se na Klinici za kožne bolesti primjenjuje od 2019.godine i trenutno je u navedeni terapijski protokol uključeno 10 pacijenata koji za sada imaju odličan terapijski odgovor i čiji se Index kvalitete života u značajnoj mjeri poboljšao” istakla je dr. Resić Džananović.
Obilježavanjem Svjetskog dana psorijaze stručna javnost želi povećati svijest o psorijazi i psorijatičnom artritisu kako bi oboljeli imali bolju i kvalitetniju medicinsku njegu, ali i kako bi se ukazalo na stigmu sa kojom se susreću oboljeli.
U skladu sa svim navedenim Klinika za kožne bolesti uz podršku menadžmenta UKC Tuzla, a uz suorganizaciju Društva psorijatičara u FBiH, u povodu Svjetskog dana psorijaze, organizovala je u Hotelu Salis u Tuzli stručna predavanja za članove, pacijente i ljekare.